RoboCup Junior Slovensko

From RoboWiki

Jump to: navigation, search

Čo je to RCJ-SK?

RCJ-SK je súťaž pre mladých nadšencov robotiky. Pripravuje ju Slovenská Spoločnosť Elektronikov a súťažiacimi sú žiaci a študenti základných a stredných škôl na Slovensku. Do súťaže sa môžete prihlásiť na stránke: http://robotika.sk/rcj/. Zapojiť sa dá do rôznych kategórií:

  • Konštrukcia - stavba a programovanie robota na zadanú tému z prinesenej stavebnice
  • Robotický futbal - turnaj robotov, ktoré súťažia na robotickom futbalovom ihrisku
  • Záchranár - súťaž robotov záchranárov, ktoré prechádzajú modelom budovy, prekonávajú rôzne prekážky a vyhľadávajú obete
  • Tanec - súťaž tancujúcich robotov na zvolenú hudbu s použitím kostýmov, kulís, svetelných a iných efektov.
Image:rcjsk.jpg

Poďme na to!

Najjednoduchšie je zapojiť sa s bežnou robotickou stavebnicou - akými sú LEGO Mindstorms alebo LEGO Mindstorms NXT. Ak máte trochu tvorivosti, nadšenia pre vec a základy programovania, máte dobré šance zapojiť sa - predovšetkým do kategórie Konštrukcia. Ak už LEGO dobre zvládate, alebo sa k nemu nemôžete dostať a chcete sa naučiť viac - okrem programovania pridať aj trochu elektroniky a riadenia, navrhujeme vám skúsiť niečo viac! (pozri nižšie)

Odporúčame Vám začať so stavbou a programovaním robotov čo najskôr, aby ste boli čo najlepšie pripravení.

Prihlášky, podrobnejšie informácie

Podrobnejšie informácie o súťaži hľadajte na stránkach organizátora, www.skse.sk, kde sú uverejnené posledné známe pravidlá, prihláška i propozície súťaže (nové pravidlá a propozície sú k dispozícii väčšinou len pár týždňov pred súťažou ale väčšinou sa z roka na rok zásadne nemenia).

Na stránkach robotika.sk nájdete obrázky, videá a krátke reportáže z predchádzajúcich ročníkov súťaže:


Predchádzajúce úspešné projekty

Princípom v súťaži RCJ je, že nadobudnuté poznatky, ktoré jednotlivé súťažné tímy získajú, budú zdieľať a uverejnia aj pre ostatné tímy. Je to zároveň aj prezentácia vašej šikovnosti! Preto vás prosíme: uverejnite tu linku na svoj robotický projekt alebo si vytvorte stránku o vašom projekte priamo tu a podelte sa o skúsenosti s nami a s ostatnými súťažiacimi!


O tom, že RoboCup je naozaj super sa môžete presvedčiť na stránke http://www.ojaponsku.tk. Nájdete tu zážitky nielen zo sveta robotiky z MS 2005 v japonskej Osake. Určite stojí zato prekonať nenávisť voči svojim niekedy "nefunkčným" robotom a na súťaž sa plne pripraviť. Chuť víťazstva a účasť na MS za to naozaj stojí. Prajem Vám preto veľa úspechov pri stavbe robotov.

Lukáš Boško


  • Študenti z Gymnázia Jura Hronca si zostrojili vlastný senzor na hľadanie lopty - fototranzistory sú umiestnené po obvode robota a snezor komunikuje s hlavným obvodom po troch digitálnych káblikoch (toto by bolo možné jednoducho upraviť na I2C komunikáciu a pripojiť aj ku kocke NXT): New sensor for RoboBall

Stačí ak sa prihlásite ako robot s heslom robot a môžete meniť túto stránku (stlačte 'úprava' hore) a tak pridať odkaz na vašu stránku, alebo vytvoriť si svoju stránku. Ak máte nejaké otázky, napíšte nám na informacieImage:zavinac.gifrobotika.sk! Ešte viac sa potešíme, ak prispejete na tieto stránky aj iným obsahom - linky, texty, nápady, návody, tutoriály, čokolvek užitočné.


Jednoduchá príručka programovania v NQC

Ak chcete začať programovať v NQC Lukáš Boško a Andrej Pančík pre vás pripravili - Jednoduchá príručka programovania v NQC

Za hranicami sveta LEGO

Zo stavebníc LEGO môžete postaviť veľa zaujímavých robotických projektov. Ak ste šikovní, s LEGOm môžete vystačiť aj v kategóriách Tanec a Záchranár. V kategórii futbal potrebujete aspoň senzory na infračervené svetlo lopty, a samotnú loptu. Najskôr sa, prosím, informujte u slovenského organizátora na kohutImage:zavinac.gifskse.sk. Tieto sa inak dajú objednať na nasledujúcich miestach:

Na jednu kocku RCX ale možno pripojiť len 3 senzory a na jednu kocku NXT 4 senzory. To však nie je veľa, hlavne ak sa váš robotický hráč futbalu má orientovať na ihrisku, hladať loptu, vyhýbať sa stenám, strieľať do bránky... Naštastie NXT umožnuje pripojiť digitálne senzory cez zbernicu I2C, ktorú má vyvedenú a tak napríklad ultrazvukové senzory zo SnailInstruments by mali ísť pripojiť priamo na NXT: pre I2C platí, že na jednu zbernicu môžete pripojiť mnoho senzorov, každý s inou adresou, takže takto sa dá obmedzenie na 4 senzory ľahko obísť. Stále sú ale k dispozícii len 3 motory a to tiež nie je veľa. Preto na celosvetovej súťaži programovateľné kocky LEGO väčšina tímov nepoužíva, namiesto nich radšej programujú vlastné dosky, alebo si nejaké hotové zakúpia.

novy odstavec


Máme celkom dobré skúsenosti s programovaním dosiek Cerebot, pozri stránku Cerebot & LEGO Mindstorms. Podobné dosky sú: Arduino alebo Microbric, ale začať môžete aj na obyčajnom nepájivom poli (bread board) s jednoduchým jednočipovým mikropočítačom Atmel AVR, napríklad ATmega64, ktorý ma I2C rozhranie, 8 vstupných analógových senzorov, môže ovládať 7 motorov bez toho, aby to akokoľvek zaťažilo procesor, komunikovať so zariadeniami po sériovom porte, podporuje mnoho ďalších funkcií a stojí pár korún. Ak nám napíšete, môžeme vám zaslať aj programátor (špeciálny kábel) na programovanie týchto obvodov. Programuje sa v C (prípadne assembleri) a vývojové nástroje sú voľne prístupné a pomerne jednoduché.

Zaujímavými sú aj platformy:

stranka timu sachisti

Personal tools